Jak zachować się na siłowni?

22 maja 2021

Na samą myśl o siłowni nie przychodzi do głowy nic oprócz potu, wielkich chłopów i paru crossfitowców w kącie sali z dala od wszystkich. Jednakże każdy musi wiedzieć, że na siłowni panują ogólne zasady, których warto przestrzegać. Postaram się zgromadzić je wszystkie i pokazać jak się zachowywać.

Komunikacja

Zacznę od tego, że na siłowni jesteśmy wszyscy jak koledzy/koleżanki i panuje tam miła atmosfera. Starajmy się nie używać sformułowań takich jak Pan/Pani. Oczywiście nie nakłaniam do niebycia kulturalnym, lecz pomaga to złapać lepszy kontakt starszym z młodszymi na siłowni. Wchodząc na siłownie powiedz po prostu „cześć” do recepcjonisty zamiast formalnego „dzień dobry”.

Na siłowni jesteśmy po to, aby ćwiczyć. Rozmowy najlepiej ograniczyć do krótkich pogawędek i nie zajmować znajomym, a co gorsza nieznajomym wiele czasu. Rozmowy telefoniczne również nie są mile widziane, ponieważ zajmujemy sprzęt a inni również, chcą z niego korzystać.

Staraj się ograniczyć okrzyki podczas podnoszenia ciężarów, zdaję sobie sprawę, że przy niektórych obciążeniach trudno się powstrzymać. Jednak staraj się je ograniczyć do minimum.

Sprzęt – ławeczki, hantle, ciężary

Nie zajmuj sprzętu bez potrzeby. Jeżeli robisz ćwiczenie, do którego ławeczka nie jest Ci potrzebna, to ustąp innym jej użycie.

Odkładaj sprzęt na miejsce. Dla mnie personalnie nie ma niczego gorszego od hantli, które nie są na swoim miejscu i leżą zostawione na ziemi (trzeba się domyślać czy przypadkiem nikt jej nie używa). Tyczy się to również sztang, nie zostawiaj krążków na gryfach, tylko odłóż je na stojak, by następna osoba nie musiała robić tego za ciebie. Nie bądź burak i nie utrudniaj ludziom życia, odłóż ten ciężar.

Upewnij się, czy sprzęt nie jest przez kogoś używany. Osoba z niego korzystająca może jest właśnie na przerwie po wodę i nie ma go obok. Gdy sprzęt okaże się zajęty, nie stanowi to dużego problemu. Większość ćwiczących jest na tyle miłych, że udostępniają sprzęt i możesz używać go na zmianę.

Higiena – ręczniki, strój

Oprócz ręcznika do wytarcia tyłka pod prysznicem pamiętaj o drugim, który zabierzesz ze sobą na salę. Jest on potrzebny, by kłaść na sprzęt, z którego korzystamy np. ławeczki. Osoby, które będą z niej korzystały w późniejszym czasie, na pewno będą wdzięczne.

Pamiętaj o tym, aby nie używać stroju. Nikt nie będzie zadowolony z zapachów pochodzących od ciebie. Najlepiej postawić na odzież treningową, taką która ,,oddycha’’.

Szatnia

W szatni najlepiej nie zajmować dużo miejsca i nie rozwalać swoich rzeczy po całym pokoju. Załatwiać swoje sprawy szybko, ponieważ w godzinach szczytu są tam duże ilości osób. Więc myjemy się, ogarniamy, ubieramy, wychodzimy i umożliwiamy przebieranie się innym.

Lustra

Uwaga, nie służą one do zdjęć. Są one tam umieszczone, by móc kontrolować swoją technikę. Lepiej się powstrzymać i nie robić zdjęć na sali tylko w domu.

Asekurowanie

Podrzucam film, który na pewno pomoże i pokaże jak to robić najlepiej. Niestety jest on po angielsku, lecz na podstawowym poziomie na spokojnie można zrozumieć przekaz, który jest w nim zawarty.

Podobne artykuły

Sterydy anaboliczne

Inaczej znane jako steroidy, powszechnie kojarzone z wielkimi facetami z siłowni, którzy wchodzą bokiem do kościoła.