Sterydy anaboliczne

24 kwietnia 2021

Inaczej znane jako anaboliki, powszechnie kojarzone z wielkimi facetami z siłowni, którzy wchodzą bokiem do kościoła. Jednakże używa się ich również w innych dziedzinach, np. w medycynie, mają szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób. W tym wpisie jednak zostanę przy gościach wchodzących bokiem do kościoła (sterydach anabolicznych – anaboliki).

Na samym początku uprzedzę, że postaram się opisać ich zastosowania, skutki uboczne (minusy) oraz plusy, ale nie będę opisywał ich w sposób jak na pracy dla profesora od biologii (np. Steroidy anaboliczne to pochodne testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Wykazują one zarówno działanie anaboliczne, jak i androgenne. – takie dokładne opisywanie pozwolę sobie pominąć i skupić się na ogóle, który chcę przekazać).

Co to sterydy?

Jak już wspomniałem, nie są one używane tylko po treningu na siłowni, czy w garażu gdzie mamy sprzęt do ćwiczeń. Stosowane są również w szpitalach i ich znaczenie zmienia się w zależności od kontekstu. Sterydy to też np. cholesterol, kwasy żółciowe albo hormony płciowe i inne. Gdy mówimy o substancjach leczniczych – są to po prostu leki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sterydach związanych z medycyną, zapraszam na tę stronę.

Jednakże zmienia się ich znaczenie, gdy skupimy się na siłowni. Działanie sterydów anabolicznych polega na pobudzeniu wzrostu masy mięśniowej (również kości poprzez pobudzenie syntezy białek). Choć powszechnie wiadomo, że sterydy te mają wiele skutków ubocznych, są często stosowane przez sportowców. Więc czemu sportowcy dalej je biorą?

Odpowiedź jest prosta, bez żadnego kręcenia – biorą, ponieważ działają. Przynoszą one mocno zauważalny przyrost masy jak i siły w czasie, który nigdy nie byłby osiągalny w sposób naturalny.

Skutki uboczne

Skutki uboczne spowodowane przez testosteron:

  • Włosy – u mężczyzn, wypadają one na głowie (łysieją). Uzyskają je natomiast na plecach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach. Kobietom zwiększy się owłosienie na ciele i twarzy oraz zaczną łysieć na czubku głowy.
  • Piersi Ginekomastia jest powiększeniem się sutka u mężczyzny. Natomiast u kobiet mogą one spowodować zmniejszenie się piersi.
  • Skóra – trądzik, czyli krosty podchodzące ropą i pozostawiające trwałe blizny.
  • Organy – może dojść do zaburzenia czynności nerek (lub ich niewydolności), wątroby (żółtaczka, świądek, zwłóknienie i rak wątroby), serca (zawał) oraz udaru mózgu.
  • Kryształy i muszla – po zażyciu sterydów następuje chwilowy wzrost libido, jednakże po pewnym czasie następuje gwałtowne obniżenie. Skutek to kurczenie się jąder, a nawet bezpłodność. Kobiety mogą doświadczyć powiększenia się łechtaczki oraz nieregularnej miesiączki.
  • Prostata – oprócz bezpłodności może również prowadzić do raka znajdującym się w gruczole krokowym. Objawia się to bólem przy każdej próbie oddania moczu.
  • Tzw. Furia sterydowa – zwiększona agresja.
  • Ton głosu – głównie skierowane do kobiet, ponieważ obniża się jego ton.

Plusy sterydów

Zanim zdecydujesz się na sterydy anaboliczne, powinieneś się zastanowić 10 razy, czy na pewno jesteś na to gotowy i czy chcesz ryzykować. Bez kolegi za plecami trzymającego strzykawkę w ręce, nachylonego nad naszymi gołymi pośladkami też jesteśmy w stanie wyrzeźbić nasze ciało, tak aby wszyscy z otoczenia nam zazdrościli. Oczywiście na teściu jesteśmy w stanie zrobić to szybciej i efektywniej. Więc plusy są proste, większy i silniejszy szybciej niż inni oraz jesteśmy w stanie przekroczyć granice, które nie byłyby osiągalne naturalnie. Również dodam, że powodują one wzrost apetytu, który już sam ocenisz czy jest plusem, czy minusem.

Zastanów się, ponieważ sterydy można stosować na różne schematy dawkowania. Jednak żaden z nich nie zmniejsza ryzyka negatywnych skutków zdrowotnych.

Podobne artykuły

Jak zachować się na siłowni?

Na samą myśl o siłowni nie przychodzi do głowy nic oprócz potu, wielkich koksów i paru crossfitowców w kącie sali z dala od wszystkich.